Witajcie !

Jeżeli trafiłeś na nasz post to znaczy, że chcesz spełnić swoje marzenie o domowym studio nagrań. W Akustonic budujemy panele akustyczne, wg swojego projektu, projektu klienta, potrzeb, wymiarów etc.. Podpowiemy, jak zmienić swój pokój w domowe studio.

Często zadajecie pytanie , odnośnie adaptacji akustycznej, dobory odpowiednich paneli, ustawienia. Stąd właśnie pomysł aby powiedzieć o tym kilka słów. W internecie jest masa artykułów odnośnie adaptacji. Firmy , produkujące panele również często służą usługą pomiaru ? online. Przez kilka lat przeprowadziłem już wiele takich adaptacji, poprzez lekkie poprawienie – głownie z powodu budżetu, jak również i kompleksowo – adaptacja studia nagrań lektorskich dla NPN czy sal konferencyjnych i komercyjnych studiach nagrań.

Najczęstszym problemem jest zbyt długi pogłos. dudniący bass, który zakłóca odbiór reszty częstotliwości co przekłada się na odsłuch czy produkcję. Nie ma nad nim kontroli. Oczywiście naukowcy, specjaliści , którzy pracują nad dźwiękiem i akustyką będą kiwać głową albo nawet zaprzeczać ale dużo ( i to nie tylko moje zdanie, ale również wielu osób z „branży” robią podstawową adaptację na ucho. Bardzo często macie swoje studia w pokoju, w domu, w piwnicy. Są to miejsca, gdzie trwa życie. Spicie tam, mieszkacie, uczycie się , słuchacie muzyki. W takich przypadkach, często nie trzeba wiele, nie trzeba wydawać fortuny na adaptacje.

Wiele zależy od metrażu ale najczęściej wystarczy najbardziej popularny i podstawowy produkt , czyli : Panele akustyczne szerokopasmowe w rozmiarze 120cm x 60cm x10cm lub 120cm x 60cm x 5cm. Taki, który działa w szerokim paśmie absorbowania dźwięku. Panele o grubości 5cm polecane są do mniejszych pomieszczeń. Współczynnik pochłaniania dźwięku w średnich oraz wysokich częstotliwościach jest porównywalny z panelami o grubości 10cm.Mogą również być użyte jako panele sufitowe, dzięki swojej lekkiej konstrukcji. Wykonane z przebadanej akustycznie wełny Isover PT80 bardzo dobrze radzą sobie z redukcją pogłosu w pomieszczeniach. Panele 10cm radzą sobie lepiej z niskimi częstotliwościami. Więcej materiału pochłaniającego zapewnia lepszą absorbcję. Takie panele możemy stosować w pierwszych odbiciach lub za kolumnami ( monitorami audio ) Wysoka jakość wykonania obu absorberów dodatkowo w połączeniu z niską ceną zadowoli najbardziej wymagającego klienta.

Teorii na zastosowanie tego absorbera jest miliony , jak i głów. Często pytacie mnie , czy aby na pewno nie jest ona potrzebna?? Wracamy do początku, wszystko zależy od wymiarów pomieszczenia, czy jest możliwość jej postawienia! bo to jest również bardzo ważne , oraz czy ma sens? no właśnie ? ma ? Każde pomieszczenie jest inne. Trzeba wziąć pod uwagę kolejny argument jakim jest sprzęt audio z którego odtwarzamy dźwięk.

Pułapki basowe sprawdzą się faktycznie, jeżeli słyszysz i możesz to sprawdzić i wyczuć , czy w narożnikach kumulują się niskie częstotliwości. Najczęściej w małych pomieszczeniach nie są to wszystkie 4 rogi, i przeważnie 3 z nich są zastawione meblami, co tworzy naturalną adaptację. Jeżeli decydujesz się na tworzenie muzyki w małym pokoju, to najlepiej biurko postawić przy ścianie ale zachowując odstęp od ściany ok 30cm minimum. Wiem, fajnie mi się pisze, jak pokój ma 12m2 Często takie zabiegi , proste ruchy poprawią twój odsłuch i zmieni się wszystko :) Pamiętaj także o sweet spot. To nic innego jak zachowanie takiej samej odległości miedzy odsłuchem ( monitorem audio ) a głową. To bardzo ważne aby mieć dobrą scenę. Dodatkowo pamiętaj , aby Tweeter, głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu. Takie ustawienie pomorze w dobrym odbiorze oraz wprowadzi mniej przekłamań . Takie zabiegi możesz dokonać bez kosztów w adaptacji pokoju na studio.

Warto dodać tutaj o odbiciach z naszego blatu roboczego – biurka. Dobrym zabiegiem jest zastosowanie podstawek pod monitory. Możesz zastosować również prosty sposób. Wystarczy kupić gąbkę tapicerską o dużej twardości np T40. Podczas zakupów wytną ją na wymiar pod Twój monitor. Zapłacisz za to parę zł.. Ważne jest to ponieważ monitor stojąc bezpośrednio na blacie wprowadza rezonans. Zastosowanie podstawki powoduje niwelowanie drgań. Jeżeli udało Ci się już odsunąć lekko biurko, warto za nim zastosować absorbery pochłaniające. Odbiorą cześć fali z monitora audio. Dla niewielkiego pomieszczenia wystarczy 5cm. Jeżeli chcesz aby panele „działały lepiej” i masz tyle miejsca to warto zastosować absorber 10cm. Spora część monitorów ma wylot powietrza tzn bass reflex z tyłu, dlatego jest to dość istotne. Następnie dobrze jest umieścić panele po swoich bokach, bo tak także są odbicia. Ważnym miejscem jest tył , czyli ściana na którą patrzą monitory. Tam również warto zastosować ustroje akustyczne. Nie można zapomnieć o naturalnej adaptacji akustycznej naszego pomieszczenia. Są to dywany, regały, książki, fotel, pufa czy dywan. Wszystko to ma wpływ na nasz odsłuch.

Jeżeli zaczynasz przygodę z muzyką koszta są spore, zakup interfejsu, monitora, softu. Często zapomina się o adaptacji. Dlatego oferta Akustonic jest właśnie dla Ciebie ;) Można by pisać i pisać. Mam nadzieje, że nieco przybliżyłem temat. Zagadnień odnośnie adaptacji jest miliony. Warto czytać, pytać. Każde pomieszczenie jest inne. Polecam także dostosować monitory odsłuchowe do swojego pomieszczenia. Uwierz , że mniejszy monitor w małym pokoju zagra o wiele lepiej niż większy. Nie sugeruj się wielkością, mocą. Warto kupić mniejszy odsłuch , a resztę wydać na adaptację pokoju na studio. Jeżeli chciałbyś produkować muzykę, a nie masz środków na panele akustyczne możesz je u nas kupić w ratach 0%. Nasz sklep przy współpracy z Alior Bankiem umożliwia zakup produktów powyżej 300zł na 10 rat 0%.