Rodzaje paneli akustycznych to dla wielu osób duża niewiadoma. Planując swój wymarzony salon coraz częściej zdajemy sobie sprawę jak ważna jest akustyka w naszym domu. Panele akustyczne to element adaptacji do poprawy akustyki pomieszczeń. Najczęściej znajdziesz je w studiu nagrań. Często jednak w czasach, których obecnie jesteśmy to nasze mieszkanie staje się studiem nagrań, czy biurem, gdzie prowadzimy swoją pracę. Tutaj napotykamy na warunki mocno inne niż przystosowane do nagrywania czy odtwarzania dźwięku dedykowanych miejscach. Rozwiązaniem na to są panele akustyczne.

Rodzaje paneli akustycznych

  • panele akustyczne pochłaniające ( absorbery )
  • panele akustyczne mobilne (absorbery wolnostojące na kółkach )
  • panele hybrydowe
  • panele rozpraszające, dyfuzory akustyczne
  • pułapki basowe
  • więcej informacji na temat paneli akustycznych do domu i biura

Jak działają panele akustyczne?

Panele hybrydowe

To wyjątkowo praktyczny rodzaj paneli akustycznych łączących w sobie działanie dyfuzorów oraz absorberów. Zadaniem dyfuzorów jest odbijanie i zniekształcenie fal dźwiękowych, czyli redukowanie pogłosu i niepożądanych dźwięków. Dyfuzory akustyczne pozostawiają zatem tylko tło akustyczne i zapewniają wysoką jakość dźwięku, który słyszymy. Absorbery akustyczne redukują natomiast fale dźwiękowe dzięki zamianie ich energii kinetycznej w ciepło. Połączenie tych dwóch rodzajów rozwiązań jest unikalnym produktem zapewniającym rozpraszanie dźwięku i pochłanianie. Projekt opiera się na podstawie kodu binarnego równomiernie rozpraszającego dźwięk. Adaptowane pomieszczenie zachowa swój naturalny wydźwięk, a także uzyskamy dodatkowe rozproszenie tonów średnich i wysokich. Są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego panele akustyczne można wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dokładnie przemyślane i zaprojektowane rozwiązanie nie niesie za sobą ryzyka nadmiernego wytłumienia. Panel akustyczny hybrydowy znajdzie szczególne uznanie u osób zawodowo pracujących z dźwiękiem. Pozwolą efektywnie kształtować akustykę w wybranym pomieszczeniu odsłuchowym bez zmiany dynamiki odtwarzanych dźwięków. Panele hybrydowe można wykorzystać również w salach kinowych, czy w domowych warunkach.

Absorbery akustyczne

Oferowane panele akustyczne ścienne i sufitowe pozwolą rozwiązać większość problemów z dźwiękiem i poprawić jakość odczuć. Absorbery akustyczne są wykonane ze specjalnego materiału, czyli wysokiej jakości wełny mineralnej. Do budowy paneli akustycznych wykorzystujemy ekologiczną wełnę mineralną o gęstości 80 kg/m3. Porowata struktura daje gwarancję szerokopasmowej absorpcji dźwięku więc dochodzi do redukcji wszelkiego rodzaju pogłosów i echa. Dźwięk nagrany mikrofonem będzie bardzo czysty i dokładnie usłyszymy wokal, ścieżkę perkusji i poszczególne instrumenty. Absorbery akustyczne wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach do odsłuchiwania i nagrywania muzyki.

Dyfuzory akustyczne

Produkty zostały stworzone w celu zapewnienia rozpraszania dźwięku wysokiej jakości. Dyfuzja fal jest znana ludziom od wielu lat, a w dawnych latach stosowano ozdoby ścienne i posągi. Współcześnie wiele pomieszczeń ma dość puste ściany, co może wywołać nieprawidłowe odbijanie dźwięku. Umieszczając w odpowiednich miejscach dyfuzory akustyczne wyrównamy częstotliwość pomieszczenia. Ustroje akustyczne powinny być wykonane z największą dbałością o detale wykonania i rodzaj materiału. Rozwiązanie skutecznie zwiększa przestrzenność dźwięku, która powoduje rozszerzenie sceny muzycznej. Oferta Akustonic obejmuje dyfuzory akustyczne wykonane z drewna liściastego. Drewno wpływa na wysoką skuteczność działania oraz jest bardzo estetyczne i eleganckie. Ustroje akustyczne mogą więc stanowić dekorację pomieszczenia. Adaptacja akustyczna powinna znajdować się przynajmniej jeden metr od słuchacza. Najlepszym miejscem będzie zatem tylna ściana, sufit lub ściany boczne.

Mobilne panele akustyczne

Adaptacja akustyczna w tym przypadku będzie dawała wyjątkowo szeroki zakres możliwości. W panelach akustycznych znajdziemy wysokiej jakości wełnę Isover PT80 będącą jednym z najskuteczniejszych absorberów. Materiał wykonania jest całkowicie odporny na działanie czynników chemicznych oraz trudny do podpalenia. Solidna konstrukcja wykonana z płyty 18mm obita tkaniną będzie niezwykle praktyczna i może stanowić jeden z elementów aranżacji wnętrza. Mobilne panele akustyczne pozwolą odseparować część pomieszczenia bez konieczności postawienia ścianki działowej. Są często wykorzystywane w studiach nagraniowych, salach teatralnych, salach konferencyjnych oraz domach. Ten rodzaj paneli akustycznych docenią zwłaszcza pracownicy biur, którzy będą mogli przesunąć panel akustyczny w wybrane miejsce. Jednym z możliwych zastosowań jest także ochrona przed hałasem w budynkach znajdujących się w okolicy placu budowy lub ruchliwej ulicy.

Pułapki basowe

Wysokiej jakości bass trapy mogą działać tylko na dolne pasma lub szerokopasmowo. Panele akustyczne są wykonane z wełny mineralnej wykazującej świetne właściwości wygłuszające. Głównym zadaniem produktu jest rozproszenie fal dźwiękowych, uszlachetnienie dźwięku i redukcja dudnienia. W akustonic.com oferujemy pułapki basowe narożne, które wykazują bardzo wysoką skuteczność działania. Wykonana w tej sposób adaptacja akustyczna sprawdzi się w różnorodnych pomieszczeniach wymagających wyciszenia. Ustawienie pułapek basowych w rogu za głośnikami pozwoli wyeliminować niskie tony. Nawet jeden bass trap umieszczony w rogu wspomoże jakość dźwięku w pomieszczeniu. Ilość paneli akustycznych powinna być dopasowana do skali problemu z jakim mamy do czynienia.