Adaptacja akustyczna oznacza optymalne przygotowanie pomieszczenia, w którym odtwarzany i nagrywany będzie dźwięk. Na adaptację składa się nie tylko odpowiednie wytłumienie ścian, ale także dobranie odpowiednich gabarytów urządzeń akustycznych oraz ich rozmieszczenie, które zapobiegnie znoszeniu się fal dźwiękowych, co za tym idzie, uzyskanie idealnej jakości dźwięku.

Wpływ na jakość dźwięku ma również geometria pomieszczenia. Jak się okazuje, pokoje na bazie prostokąta spełniają się lepiej w kwestii jakości akustycznej niż te zaprojektowane na bazie kwadratu.

Najistotniejszym elementem, od którego należy rozpocząć planowanie adaptowania akustycznego danego pomieszczenia, to zamontowanie instalacji, które wpłyną korzystnie na eliminację znoszenia fal dźwiękowych. W tym celu można użyć paneli akustycznych, absorberów czy pułapek basowych.

Zarówno absorbery jak i panele akustyczne ścienne montowane są na powierzchniach płaskich ( ścianach oraz suficie ). W przypadku pułapek basowych miejscem ich umieszczenie są rogi pomieszczeń. Najlepiej, gdy zajmują one całą powierzchnię narożnika, od podłogi do sufitu.
Panele akustyczne są wytworzone z pianki poliuretanowej. Pochłaniają fale akustyczne o dużej oraz średniej częstotliwości dzięki swej strukturze oraz gęstości. Choć użycie tak zwanych piramidek jest dosyć popularnym rozwiązaniem, należy pamiętać, iż użycie zbyt dużej ilości takich paneli może wpłynąć negatywnie na ogólną akustykę. W pomieszczeniu akustycznym należy więc używać również innych produktów pochłaniających dźwięki.

panel akustyczny

Odpowiednim rozwiązaniem dla pianek są panele akustyczne z wełny mineralnej. Bardzo dobrze nadają się do tego panele na bazie wełny Isover PT80

Panele z wełny mineralnej różnią się znacznie współczynnikiem pochłaniania od wyżej wymienionych piramidek. Mimo tego, że cena ich jest znacznie wyższa niż pianek rekompensuje to jakość działania takiego produktu.

Pułapki basowe montowane w rogach pomieszczeń służą przede wszystkim do redukcji wszelkich dudnień. Wpływa to znacząco na czystość dźwięku, więc jest to również niezbędny element wyposażenia pokoju akustycznego. Ich montaż w narożnikach pokoju nie jest przypadkowy, tam bowiem niskie częstotliwości wzbudzają się powodując zanieczyszczenie dźwięku. Zamontowanie pułapek od podłogi aż po sufit powoduje niemalże całkowite zniesienie niepożądanego efektu, przez co dźwięk nagraniowy zyskuje na czystości.