Od jakiegoś czasu firma Isover zmieniła nazwę swojej legendarnej wełny mineralnej PT80 na TECH Slab MT 4.1

Zawrzała burza i zrodziło się wiele pytań. Czy zmieniono tylko nazwę? Czy został zmieniony skład? Czy zmienił się współczynnik pochłaniania dźwięku? Na te pytania odpowiemy w dalszej części.

Zaczęliśmy od przeszukania internetu i zapytania dostawcy. Z jakim skutkiem? Praktycznie żadnym. Na stronie producenta cisza: tylko zmiana nazwy, brak informacji na temat współczynnika pochłaniania dźwięku.

Badanie paneli akustycznych w pracowni badań wibroakustycznych.

Trochę odczuliśmy, że cała zmiana nazwy jest owiana tajemnicą, więc nim przystąpiliśmy do dalszej zabawy w detektywa, postanowiliśmy wykonać badania Naszych paneli akustycznych w pracowni badań wibroakustycznych. Bardzo ciekawił Nas współczynnik pochłaniania dźwięku Naszych paneli akustycznych. Wyniki wykonanych badań możecie zobaczyć w opisie pod każdym produktem.

Czy zaszły jakieś zmiany w wełnie mineralnej TECH Slab MT 4.1 ?

Początek oficjalnej odpowiedzi od producenta wełny mineralnej Isover TECH Slab MT 4.1 / PT80 brzmi:

„W odpowiedzi na poniższe pytanie informuję, że rzeczywiście produkt w postaci płyt z wełny mineralnej skalnej ISOVER TECH Slab MT 4.1 kiedyś dostępny był pod nazwą PT 80.”

Dowiedzieliśmy się, że produkt na przestrzeni ostatnich 10 lat uległ drobnym modyfikacjom, ale jego parametry dotyczące pochłaniania dźwięku nie pogorszyły się. Na potrzeby wewnętrzne wełna TECH Slab MT 4.1 została zbadana w akredytowanym laboratorium pod względem współczynnika pochłaniania dźwięku. Wyniki pokazały, że współczynnik pochłaniania dźwięku jest lepszy niż w produkcie produkowanym 10 lat temu.

W internecie możemy znaleźć sporo stron, które posługują się tabelami ze współczynnikiem pochłaniania dźwięku dotyczącej wełny Isover PT80. Jak się okazało nie są to informacje od producenta. Odpowiedź: „firma nie jest w stanie monitorować całej sieci internetowej i dokumentów jakie wprowadzają na swoje strony poszczególni dystrybutorzy.”

Deklaracja właściwości użytkowych wełny mineralnej.

Dowiedzieliśmy się również, że dokumentem potwierdzającym parametry wełny mineralnej (w tym współczynnik pochłaniania dźwięku) jest wystawiona przez producenta deklaracja właściwości użytkowych. Przejrzeliśmy obie deklaracje właściwości użytkowych dla wełny ISOVER PT80 – obowiązująca od 2014r. oraz dla TECH Slab MT 4.1 od 2017r.

W deklaracji ucieszyła nas niezmienna klasyfikacja ogniowa A1 czyli oznaczenie, że materiał lub wyrób nie przyczynia się do rozwoju pożaru.

W obu deklaracjach nie został wskazany współczynnik pochłaniania dźwięku. Otrzymaliśmy również odpowiedź, że dla wyrobu PT 80 i dla TECH Slab MT 4.1 nie został zdeklarowany oficjalnie współczynnik pochłaniania dźwięku.

Podsumowując wełna mineralna TECH Slab MT 4.1. uległa drobnym modyfikacjom, ale parametry dotyczące pochłaniania dźwięku nie pogorszyły się. Jednak oficjalnie nie deklarują współczynnika pochłaniania dźwięku co odzwierciedla brak deklarowanego współczynnika pochłaniania dźwięku w deklaracjach właściwości użytkowej. Na przyszłość warto weryfikować źródła i rozpowszechniane informacje w internecie i nie powielać nie potwierdzonych.

A już teraz zapraszamy na Nasz kolejny wpis, który dotyczy badań akustycznych wykonanych na Naszych panelach akustycznych.